Kopriva je bogata i flavonoidima, koji odlično deluju na rad organizma i jačanje imunog sistema. O bogatstvu vitamina i minerala koji se sadrže u ovoj korovskoj biljci, pola kilograma kopriva ima tri puta više provitamina A od dnevne potrebe ljudskog organizma. Poređenja radi, u 10 grama spanaća ima 10 miligrama kalcijuma i 8 miligrama magnezijuma, a 10 grama koprive sadrži čak 290 miligrama kalcijuma i 86 miligrama magnezijuma.
Kopriva – ljekovita svojstva i primjena
Kopriva se upotrebljava na sljedeće načine:
koristi se u tekstilnoj industriji,
koristi se za proizvodnju žute boje,
koristi se kao ekstrakt u šamponima za kosu,
koristi se za pripremu raznih jela (juha),
u prehrambenoj industriji se koristi za proizvodnju nekih vrsta sira,
pomaže u suzbijanju lisnih uši koje predstavljaju veliki problem voću,
koristi se kao hrana za svinje i zečeve.
Kopriva sadrži znatnu količinu mineralnih tvari (prvenstveno željezo), acetilkolin, mravlju kiselinu, vitamine, klorofil, enzime i određene supstance koje snizuju količinu šećera u krvi.
Od listova koprive se pravi ljekoviti čaj. Od listova koprive možemo skuhati odličan čaj koji utječe na lučenje mokraće, a djeluje pozitivno i kada je riječ o zdravlju prostate.
Također, listovi koprive su jestivi te ih se može kuhati, jesti na salatu ili praviti juhu od njih.
Ljekovita svojstva koprive se ogledaju u njenom posebnom sastavu. Kopriva sadrži:
vitamine A, C i B,
kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij i natrij,
sve esencijalne aminokiseline.
Osim toga, kopriva sadrži i spojeve koji djeluju antioksidativno, sprječavajući djelovanje slobodnih radikala koji štetno djeluju na stanice. Navode ih stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline, a to su:
polifenoli – kempferol, kvercetin, kavena kiselina, kumarini,
pigmenti – beta karoten, lutein, luteoksantin.
Stoga kopriva može pozitivno djelovati na:
simptome povećane prostate,
simptome rinitisa,
smanjenje upalnih procesa u tijelu,
trenutačno smanjenje vrijednosti krvnog tlaka,
zdravlje jetre.
Čaj protiv opadanja kose
Čaj od koprive je jedan od najboljih prirodnih lekova protiv opadanja kose. Kopriva deluje tako što hrani koren dlake vitaminima i mineralima koji podstiču brži rast kose. Osim toga, kopriva je odličan prirodni lek koji kod rešavanja peruti, a za razliku od agresivnih šampona, kopriva ne deluje iritirajuće na kožu glave. Za potrebe jačanja kose, čaj od koprive se može koristiti svakodnevno. U vrlo kratkom periodSkuvajte nekoliko svežih listova koprive. Odaberite onu koja je rasla što dalje od ulice, odnosno na izolovanim prirodnom terenu. Čaj je potrebno pripremiti kao i bilo koji drugi čaj. Jedino na što treba da se obrati pažnja je količina, jer je za pranje kose potrebno najmanje dva litra čaja. Na jednu čašu vode ide jedna kašičica suvih listova koprive.
Nakon što ste skuvali čaj, ostavite ga da odstoji najmanje 45 minuta, potom ga procedite i operite kosu. Čaj je potrebno lagano umasirati u kosu, počevši od korena kose. Kosu nakon masaže možete umotati u vrećicu ili foliju kako bi se hranljivi sastojci zadržali na kosi i kako bi prodrli što dublje u koren kose.u kosa postaje sjajnija, svilenkastija, znatno gušća, ali i zdravija.
Kopriva – nuspojave
Korištenjem koprive i pripravaka od koprive većinom se ne javljaju nikakve štetne posljedice. Uzimanje koprive u prevelikoj količini može uzrokovati:
iritaciju želuca,
osjećaj pečenja kože,
edem,
oliguriju.
Korištenje koprive se ne preporučuje trudnicama i dojiljama.
Korištenje koprive se ne savjetuje u slučaju da se protiv nekog medicinskog problema koriste lijekovi sličnog ili istog djelovanja kakvo je koprivino, odnosno bez savjetovanja s liječnikom.
Ako želite da održavate život zdravim pogledajte na Ovom linku još mnogobrojne savjete…