Čaj od peršuna se priprema još od antičkih vremena (tačnije stare Grčke), gdje se pijo za izbacivanje viška vode iz organizma, za čišćenje bubrega, te kao detoksikant organizma nakon obilnih i masnih večera. Peršun je zeljasta dvogodišnja biljka, koja cvjeta u julu i avgustu. Cvjetovi su mu zelenkasto-žute boje, skupljeni u štit na vrhu stabljike koja je uglasta, a listovi su mu trostruko perasti i svijetlo zelene boje.
Peršun kao lijek pomaže i kod slijedećih bolesti: artritisa, upale bešike, anemije, alergije, bolesti bubrega, gihta, celulita, bolesti srca, bolesti jetre i prostate, gojaznosti, kod parazita u crijevima, te kod loše cirkulacije.
Korijen peršuna, sjeme i list sadrže eterična ulja i bogati su C vitaminom. U njihovom sastavu se nalazi apiol koji izaziva nadražaj unutrašnjih organa i smetnje u protoku krvi. Najviše ga ima u peršunovom eteričnom ulju, koje se dobija iz sjemena i korijena.
Čaj od peršuna je idealan za žene, jer ima estrogeno djelovanje i pojačava libido. Kao prevencija čaj se koristi za sprečavanje nastanka osteoporoze i jačanja kostiju. Za liječenje se najčešće koristi čaj od listova ili sirup od korijena peršuna.
Priprema
U 2,5 dl vode stavite jednu kašiku korijena peršuna i kuhajte 5 minuta, nakon čega čaj držimo poklopljen 10 minuta, a procijedite ga tek nakon što se ohladi. Pije se 3 puta po 1 šolja. Ovakva priprema čaja, namijenjena je osobama koje imaju čestu nadutost stomaka, otežano mokrenje, a odličan je za smirivanje nervne napetosti i ublažavanja bolova u tijelu.
Čaj od peršuna pomaže kod: jačanja potencije, čišćenja krvi, mršavljenja, bubrežnih kamenaca, upala mokrećnih kanala.