Proleće je vreme kada se neki od nas često susreću sa tegobama, kao što su zapušen nos, kijanje, suzne i crvene oči. Ukoliko se te tegobe jave po prvi put, većina razmišlja o prehladi ili virusnoj infekciji. Ako tegobe potraju više dana i to bez povišene telesne temperature, treba razmisliti o alergijskoj kijavici. Svakako, veliki broj ljudi u ovom periodu ima već dobro poznate tegobe od ranijih godina i svesni su svoje polenske alergije. Sve te tegobe dodatno otežavaju kvalitet života, remeteći dnevne aktivnosti i spavanje noću. Smanjuju i dovode do značajnog pada koncentracije tokom rada ili učenja, dovode do nervoze, neispavanosti i često do potištenosti, nervoze, umora i agresivnog ponašanja. I odrasli i deca su suočeni sa istim tegobama, kao i njihovim posledicama po kvalitet života. Upravo nasuprot njihovom objektivnom pogoršanju zdravstvenog i psihičkog stanja, prolepšanje vremena, visoke spoljne temperature tj “lepo vreme”, vetar, izlazak u prirodu dodatno pogoršava stanje alergičara.
Komplikacije nastaju kada se nelečenjem polenske kijavice, razvijaju oslabljen sluh ili osećaj sekreta u ušima kao posledica tzv sekretorne upale srednjeg uva, koja često prelazi u akutnu upalu. Čest osećaj sekreta u sinusima tj osećaj pritiska u glavi, punoće, pogotovo ujutru nakon ustajanja iz kreveta, ukazuje na razvoj sinuzitisa tj upale sinusa. Osećaj umora, slabosti, pojava intenzivnog kašlja, periodi promuklosti, teškoće u komunikaciji kao posledica razvijenog alergijskog laringitisa. Svrab, crvenilo grla, nosa, ušiju, očiju koje često vodi nenamernom, nesvesnom, neprekidnom “češkanju prstima” tih regija i stvaranju mikro i makro traume sa brojnim posledicama. Veće komplikacije kao stezanje i sviranje u grudima, vode jednoj od najčešćih udruženih bolesti sa alergijskom kijavicom, bronhijalnoj astmi.
Rešenje tegoba je pripremiti se za polensku alergiju na vreme, i na što lakši i bezbolniji način sprečiti dalje komplikacije alergijske kijavice.
Kvercetin utiče na stabilizaciju membrane mastocita, ćelija koji su glavni krivci u lančanoj alergijskoj reakciji, na taj način što sto smanjuju oslobađanje histamina, glavnog krivca svih neprijatnih simptoma polenske alergije.
Studije su pokazale da se primena BiVits ACTIVA Quercetin phospholipida u dozi od 250 mg, 2 puta dnevno, tokom 4 nedelje pokazala efikasnom upravo u smanjenju simptoma polenske alergije, poput svraba očiju, kijanja, curenja nosa i poremećenog sna uz istovremeno poboljašnje kvaliteta života.